Μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη πραγματοποίησε μια ομάδα μαθητών του

σχολείου μας την περασμένη Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021.Επισκεφτήκαμε την Αστική Σχολή, όπου φιλοξενείται η έκθεση φωτογραφίας της Δήμητρας Χατζηαδάμ, με θέμα το εξέχον αυτό σώμα της Προεδρικής Φρουράς, τους Εύζωνες. Η φωτογράφος μας ξενάγησε στον κόσμο αυτό, που με πολύ μεράκι, αγάπη και απέραντο σεβασμό φωτογράφησε για τρία χρόνια, και μας εξήγησε τους σκληρούς κανόνες, τη δύσκολη εκπαίδευση και το αίσθημα τιμής και περηφάνιας που διέπει τους Εύζωνες.

Είδαμε από κοντά τα διαφορετικά είδη των ευζωνικών στολών, τα περίφημα τσαρούχια που φορούν, καθώς και μια γνήσια φουστανέλα ενός Εύζωνα.

Ήταν σίγουρα μια πρωτόγνωρη και άκρως ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους μαθητές μας , αλλά και για τους καθηγητές που τους συνόδεψαν!